Mācību līdzekļi vieglajā valodā
Vieglā valoda sabiedrības iekļaušanai
Vieglā valoda un vienkāršā valoda bieži tiek lietotas sinonīmi, jo abu šo valodas veidu lietojuma mērķis ir sabiedrības iekļaušana. Pastāv vairākas vieglās valodas sarežģītības pakāpes, kas tiek piemērotas attiecīgās mērķgrupas vajadzībām. Vieglā valoda tās visvienkāršākajā formā paredzēta cilvēkiem ar mācīšanās traucējumiem, tai skaitā arī tādiem, kuri agrāk tika saukti par intelektuālās attīstības traucējumiem. Vienkāršā valoda (plain language) ir paredzēta cilvēkiem, kuriem dažādu iemeslu dēļ (tai skaitā lasīšanas un mācību traucējumu, bet arī valodas nezināšanas u.c.) varētu būt grūtības saprast sarežģītākus tekstus. Līdz ar to tekstu adaptēšana vienkāršajā valodā ir orientēta uz plašāku lasītāju loku un, atšķirībā no vieglās valodas, nav jāpiemēro kādas konkrētas mērķgrupas specifiskajām vajadzībām. Šādiem tekstiem bieži tiek lietota atzīme “viegli lasīt”(easy to read), bet šāda klasifikācija starptautiskā mērogā netiek lietota viennozīmīgi.
Skola2030 adaptē mācību līdzekļus vieglajā valodā
Projekta kontekstā adaptēto mācību līdzekļu mērķgrupa ir 7. – 9. klases skolēni ar speciālām vajadzībām iekļaujošās izglītības īstenošanai - mācību līdzekļu saturs tiek adaptēts izglītojamajiem ar mācīšanās traucējumiem, t.sk. disleksiju, disgrāfiju, diskalkuliju, bet ne garīgās attīstības traucējumiem. Šie mācību līdzekļi paredzēti arī skolēniem ar migrācijas fonu un skolēniem, kuriem latviešu valoda ir otrā valoda u.c. pielīdzināmos gadījumos.
Mācību līdzekļi vieglajā valodā tiek adaptēti šādos mācību priekšmetos:
1.1. Latviešu valoda;
1.2. Latviešu valoda mazākumtautību izglītības programmās;
1.3. Sociālās zinības;
1.4. Latvijas un pasaules vēsture;
1.5. Vizuālā māksla;
1.6. Literatūra;
1.7. Ķīmija;
1.8. Fizika;
1.9. Bioloģija;
1.10. Ģeogrāfija;
1.11. Matemātika;
1.12. Dizains un tehnoloģijas;
1.13. Datorika;
1.14. Inženierzinības;
1.15. Sports un veselība.
Adaptētos mācību līdzekļus skolotāj varēs lejupielādēt no Mācību resursu krātuves un lietot darbā ar skolēniem kā papildus izdales materiālu bāzes (nevienkāršotajam) mācību līdzeklim. Mācību līdzekli paredzēts lietot gan izdrukātā veidā, gan arī uz ekrāna vai ar interaktīvās tāfeles palīdzību, rādot to visiem klases skolēniem, lai izskaidrotu kādu specifisku tekstu, kas mācību līdzeklī vienkāršots. Skolēns šo mācību līdzekli var lietot arī patstāvīgi izdrukātā veidā vai savās elektroniskajās ierīcēs.
Mācību resursu krātuvē šobrīd publicēti mācību līdzekļi šādos priekšmetos un vecumposmos:
‣ Dizains un tehnoloģijas, 7. klase
‣ Latviešu valoda, 7.,8. klase
‣ Latviešu valoda MT skolām, 7., 8. klase
Mācību līdzekļu vieglajā valodā publicēšana krātuvē notiks pakāpeniski.
Šī vietne izmanto sīkdatnes. Vairāk par sīkdatnēm šeit.